The LPW223M1EP50V-W is a 22mF aluminum electrolytic capacitor with a 25V voltage rating. It features a radial package with a 30mm diameter and a 50mm height. The capacitor has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is compliant with RoHS regulations and is available in a bulk packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW223M1EP50V-W technical specifications.
| Capacitance | 22mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 34mR |
| Height | 50mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |