The LPW332M2AP45V-W is a radial aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 3.3mF and a voltage rating of 100V. It has a tolerance of 20% and an operating temperature range of -40°C to 85°C. The capacitor is packaged in a radial case with a diameter of 30mm and a height of 45mm, and is mounted through a hole. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW332M2AP45V-W technical specifications.
| Capacitance | 3.3mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 126mR |
| Height | 45mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 45mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |