Cornell Dubilier LPW472M1EO25V-W technical specifications.
| Capacitance | 4.7mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 159mR |
| Height | 25mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 25mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |