The LPW682M1HQ30V-W is a radial aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 6.8mF and a voltage rating of 50V. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is mounted through a hole and has a lead pitch of 10mm. It is compliant with RoHS regulations and is available in a bulk packaging quantity of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW682M1HQ30V-W technical specifications.
| Capacitance | 6.8mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 35mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 73mR |
| Height | 30mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |