The LPW822M1CP25V-W is an aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 8.2mF and a voltage rating of 16V. It has a tolerance of 20% and is available in a radial package with a diameter of 30mm and a height of 25mm. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is compliant with RoHS regulations and is packaged in bulk quantities of 100.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW822M1CP25V-W technical specifications.
| Capacitance | 8.2mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 101mR |
| Height | 25mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 25mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |