The LPW822M1HO50V-W aluminum electrolytic capacitor from Cornell Dubilier features a capacitance of 8.2mF and a voltage rating of 50V with a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is packaged in a radial case with a diameter of 25mm and a height of 50mm, and is designed for through-hole mounting with a lead pitch of 10mm and a length of 50mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier LPW822M1HO50V-W technical specifications.
| Capacitance | 8.2mF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 61mR |
| Height | 50mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |