The Cornell Dubilier MC12CD100D is a mica capacitor with a capacitance of 10pF and a voltage rating of 500V. It has a package code of 1210 and is designed for surface mount applications. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in a bulk packaging with 100 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier MC12CD100D technical specifications.
| Capacitance | 10pF |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Dielectric Material | Mica |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 2mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MC |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.000564oz |
| Width | 2.5mm |