Cornell Dubilier MC12CD100D-F technical specifications.
| Capacitance | 10pF |
| Case Code | 1210 |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric Material | Mica |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MC |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage | 500V |
| Voltage Rating | 500V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 0.000564oz |
| Width | 2.5mm |