Cornell Dubilier MC22FF101J-F technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5750 |
| Package/Case | 2220 |
| Depth | 5mm |
| Dielectric Material | Mica |
| Dissipation Factor | 0.1% |
| Height | 4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MC |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Weight | 0.016932oz |
| Width | 5mm |