Cornell Dubilier SLP821M160C7P3 technical specifications.
| Capacitance | 820uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 25mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 243mR |
| Height - Seated (Max) | 1.575inch |
| Lead Diameter | 1.5mm |
| Lead Length | 6.3mm |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Length | 40mm |
| Life (Hours) | 3000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 2.04A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SLP |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 160V |
| Voltage Rating | 160V |
| DC Rated Voltage | 160V |