Cornell Dubilier SLPX821M180E1P3 technical specifications.
| Capacitance | 820uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 243mR |
| Height | 25mm |
| Height - Seated (Max) | 0.984inch |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Length | 25mm |
| Life (Hours) | 3000Hour |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Ripple Current | 2.69A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SLPX |
| Termination | Snap in |
| Test Frequency | 120Hz |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 180V |
| DC Rated Voltage | 180V |