Cornell Dubilier TDC225K050NSF-F technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 6.35mm |
| Dissipation Factor | 5% |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.5inch |
| Lead Pitch | 0.125inch |
| Leakage Current | 900nA |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |