Cornell Dubilier TDC226K015NSF technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Diameter | 6.35mm |
| Dielectric | Tantalum |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| Lead Pitch | 3.17mm |
| Leakage Current | 1.8uA |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 15V |
| DC Rated Voltage | 15V |