Cornell Dubilier TDC226M025NSF-F technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 6.35mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.5inch |
| Lead Pitch | 3.17mm |
| Leakage Current | 4.4uA |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |