Cornell Dubilier TDC226M035WSG-F technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8.89mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| Features | General Purpose |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 6.35mm |
| Leakage Current | 6.2uA |
| Length | 16.51mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |