Cornell Dubilier TDC334M050NSE-F technical specifications.
| Capacitance | 330nF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 4.45mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 3% |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.35inch |
| Lead Pitch | 3.17mm |
| Leakage Current | 500nA |
| Length | 8.89mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |