Cornell Dubilier TDC336K010NSF-F technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 6.35mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| Features | General Purpose |
| Lead Pitch | 3.17mm |
| Leakage Current | 2.6uA |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |