The TDC336K020WSG-F is a 33uF radial tantalum capacitor with a 20V voltage rating and 10% tolerance. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in a radial configuration with a 6.35mm lead pitch and is available in quantities of 100. It is RoHS compliant and not Reach SVHC compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier TDC336K020WSG-F technical specifications.
| Capacitance | 33uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8.89mm |
| Dissipation Factor | 6% |
| Features | General Purpose |
| Lead Pitch | 6.35mm |
| Leakage Current | 5.3uA |
| Length | 16.51mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |