Cornell Dubilier TDC475K025NSF-F technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 6.35mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Height - Seated (Max) | 0.5inch |
| Lead Pitch | 0.125inch |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |