Cornell Dubilier TDC475K035NSF-F technical specifications.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | Dipped |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 6.35mm |
| Dissipation Factor | 5% |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Pitch | 3.17mm |
| Leakage Current | 1.3uA |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |