Cornell Dubilier TDC476K006NSF technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Features | General Purpose |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Pitch | 3.17mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Polar |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TDC |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 6V |