Cornell Dubilier TDC476K020WSG-F technical specifications.
| Capacitance | 47uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 8.89mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 6% |
| Features | General Purpose |
| Lead Pitch | 6.35mm |
| Leakage Current | 7.5uA |
| Length | 16.51mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 20V |
| DC Rated Voltage | 20V |