The TDC685K035NSF is a solid tantalum capacitor with a capacitance of 6.8uF and a voltage rating of 35V. It has a tolerance of 10% and a maximum operating temperature of 125°C. The capacitor is available in a bulk packaging quantity of 500 units and is terminated in a radial lead configuration. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier TDC685K035NSF technical specifications.
| Capacitance | 6.8uF |
| Diameter | 6.35mm |
| Dielectric Material | Tantalum |
| Dissipation Factor | 5% |
| Height | 0.125inch |
| Lead Pitch | 3.17mm |
| Leakage Current | 1.9uA |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |