The TDC685K035NSF-F is a 6.8uF tantalum capacitor with a 35V voltage rating and 10% tolerance. It has a radial package with a 6.35mm diameter and 0.51mm lead diameter, and is designed for through hole mounting on a PCB. The capacitor is constructed with a general purpose design and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 500 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cornell Dubilier TDC685K035NSF-F technical specifications.
| Capacitance | 6.8uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Diameter | 6.35mm |
| Dissipation Factor | 5% |
| Features | General Purpose |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Pitch | 3.17mm |
| Leakage Current | 1.9uA |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | TDC |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |