Cornell Dubilier TDC685M035NSF technical specifications.
| Capacitance | 6.8uF |
| Package/Case | Radial |
| Features | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | TDC |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 35V |