The Cosel CES24033-25 DC/DC converter features a nominal input voltage of 24V and a nominal output voltage of 3.3V with an output current of 25A, resulting in an output power of 82.5W. It has a high efficiency of 91% and is RoHS compliant. The converter is packaged in a module case with a height of 0.33 inch, a length of 2.28 inch, and a width of 0.9 inch, and weighs 1 oz. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has an isolation voltage of 1.5kV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel CES24033-25 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 25A |
| Depth | 8.5mm |
| Efficiency | 91% |
| Height | 0.33inch |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.28inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 25A |
| Output Power | 82.5W |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 100 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CES |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Weight | 1oz |
| Width | 0.9inch |