The Cosel LEP100F-24-T is a 24V DC-DC converter module with an output current of 4.2A and output power of 100.8W. It has a high isolation voltage of 3kV and is compliant with RoHS regulations. The module is packaged in a module case with dimensions of 32mm in height, 75mm in width, and 222mm in length. It is lead-free and available in quantities of 21.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP100F-24-T technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 4.2A |
| Height | 32mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 222mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 100.8W |
| Package Quantity | 21 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 75mm |