The Cosel LEP100F-48-T is a DC/DC converter module with a single output of 48V at 2.1A, delivering 100.8W of output power. It features 3kV isolation voltage and is packaged in a module format. The module measures 222mm in length, 75mm in width, and 32mm in height. It is compliant with RoHS regulations and is available in quantities of 21.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP100F-48-T technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Height | 32mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 222mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 100.8W |
| Package Quantity | 21 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 75mm |