The LEP150F-24-SN DC/DC converter from Cosel offers 24V output voltage and 6.3A output current with 85% efficiency. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -10°C. The device features 3kV isolation voltage and is RoHS compliant. It is packaged in a 120 case with a weight of 490g and dimensions of 95mm wide, 51mm high, and 252mm long.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP150F-24-SN technical specifications.
| Approvals | CUL |
| Package/Case | 120 |
| Current - Output 1 | 6.3A |
| Depth | 51mm |
| Efficiency | 85% |
| Height | 51mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 252mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.3A |
| Output Power | 151.2W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 10 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 490g |
| Width | 95mm |