The Cosel LEP150F-36-SNRT is a single-output, enclosed, regulated AC/DC power supply with a maximum output voltage of 36V and a maximum output current of 4.2A. It has a maximum output power of 151.2W and an efficiency of 86% typical. The power supply has a minimum isolation voltage of 3000VAC and operates within a temperature range of -10°C to 70°C. It features a pin terminal block input connector and does not have a power indicator. The Cosel LEP150F-36-SNRT is a general-purpose AC/DC power supply suitable for a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP150F-36-SNRT technical specifications.
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 36V |
| Maximum Output Current | 4.2A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 151.2W |
| Efficiency | 86(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 48mV |
| Input Connector Type | Pin Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 90mV |
| Maximum Input Current | 2(Typ)A |
| Ripple & Noise | 180mV(Max) |