The LEP150F-48-SNRT is a DC/DC converter module with a single output of 48V and a maximum output current of 3.2A, delivering up to 153.6W of power. It is packaged in a module format, measuring 51mm in height, 252mm in length, and 95mm in width. The module features a high isolation voltage of 3kV and is compliant with RoHS regulations. It is designed for use in board mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP150F-48-SNRT technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 3.2A |
| Height | 51mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 252mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 153.6W |
| Package Quantity | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 95mm |