The LEP240F-24-R is a 24V 240W AC/DC power supply module with a single 10A output. It has a high isolation voltage of 3kV and is compliant with RoHS regulations. The module measures 42mm in height, 222mm in length, and 95mm in width. It is available in a package quantity of 15 and is part of the LEP series from Cosel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP240F-24-R technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 10A |
| Height | 42mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 222mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 240W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 15 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 95mm |