The LEP240F-24-SNR is a 24V 10A 240W AC/DC power supply module from Cosel. It features a module package and is RoHS compliant. The module has a high isolation voltage of 3kV and can deliver 240W of output power. The supply measures 58mm in height, 108mm in width, and 252mm in length. It is lead-free and available in a package quantity of 10.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP240F-24-SNR technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 10A |
| Height | 58mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 252mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 240W |
| Package Quantity | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 108mm |