The Cosel LEP240F-24-SNT is a 24V 10A 240W AC/DC power supply module with a package quantity of 10 units. It features a module case with a height of 58mm, length of 252mm, and width of 108mm. The module is designed for high isolation voltage of 3kV and is lead free compliant. It is suitable for use in a variety of applications due to its RoHS compliance and 240W output power.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP240F-24-SNT technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 10A |
| Height | 58mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 252mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 240W |
| Package Quantity | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 108mm |