The LEP240F-24-U is a regulated AC/DC power supply with a single output voltage of 24V and a maximum output current of 10A. It has a maximum output power of 240W and an efficiency of 86% typical. The supply operates over a temperature range of -10°C to 70°C and features a minimum isolation voltage of 3000VAC. It is configured as a fixed output type and has a line regulation of 48mV and a load regulation of 76mV. The input connector type is a pin terminal block and the power indicator is not available.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP240F-24-U technical specifications.
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 10A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 240W |
| Efficiency | 86(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 48mV |
| Input Connector Type | Pin Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 76mV |
| Maximum Input Current | 3.3(Typ)A |
| Ripple & Noise | 180mV(Max) |