The Cosel LEP240F-36-ST is a DC-DC converter module with a single output of 36V and a maximum output current of 6.7A. It has a high output power of 241.2W and is isolated with a voltage rating of 3kV. The module is packaged in a module case and is available in quantities of 10. It is compliant with RoHS regulations and is suitable for general use.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP240F-36-ST technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 6.7A |
| Height | 42mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 222mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 241.2W |
| Package Quantity | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Width | 95mm |