The Cosel LEP240F-48-G is a 48V 5A DC-DC converter module with an output power of 240W. It features 3kV isolation voltage and is lead free compliant. The module measures 42mm in height, 222mm in length, and 95mm in width. It is available in a package quantity of 15 and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LEP240F-48-G technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 5A |
| Height | 42mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 222mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 240W |
| Package Quantity | 15 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LEP |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 95mm |