The Cosel LFA50F-12 is a 12V AC/DC power supply with an output current of 4.3A and an output power of 51.6W. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -10°C. The supply is designed for panel mount and has a weight of 165g. It is lead free and has an isolation voltage of 3kV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-12 technical specifications.
| Current - Output 1 | 4.3A |
| Depth | 23mm |
| Efficiency | 81.5% |
| Height | 23mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 132mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 4.3A |
| Output Power | 51.6W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 50 |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 165g |
| Width | 50mm |