The LFA50F-12-C is a DC-DC converter module with a single output of 12V and a maximum output current of 4.3A. It has a maximum output power of 51.6W and an isolation voltage of 3kV. The module is packaged in a module case with dimensions of 132mm in length, 50mm in width, and 23mm in height. It is available in a quantity of 50 units and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-12-C technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 4.3A |
| Height | 23mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 132mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 51.6W |
| Package Quantity | 50 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 50mm |