The Cosel LFA50F-15 is a 15V 3.5A AC/DC power supply with an efficiency of 81.5% and a maximum operating temperature of 70°C. It has a high isolation voltage of 3kV and is lead free. The power supply has a compact size with dimensions of 132mm in length, 50mm in width, and 23mm in height and depth. It is suitable for panel mounting and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-15 technical specifications.
| Current - Output 1 | 3.5A |
| Depth | 23mm |
| Efficiency | 81.5% |
| Height | 23mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 132mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3.5A |
| Output Power | 52.5W |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 165g |
| Width | 50mm |