The Cosel LFA50F-15-S is a 15V 3.5A 52.5W DC-DC converter module with a package quantity of 50. It features a high isolation voltage of 3kV and is compliant with RoHS regulations. The module measures 132mm in length, 50mm in width, and 23mm in height. It is designed for general use and is part of the LFA series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-15-S technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 3.5A |
| Height | 23mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 132mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 52.5W |
| Package Quantity | 50 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Width | 50mm |