The LFA50F-24 is a 24V 2.1A AC/DC power supply with an efficiency of 83% and a maximum operating temperature of 70°C. It has a high isolation voltage of 3kV and is lead free. The power supply is mounted on a panel and has a depth, height, and length of 23mm, 23mm, and 132mm respectively. It is available in bulk packaging with 50 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-24 technical specifications.
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Depth | 23mm |
| Efficiency | 83% |
| Height | 23mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 132mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.1A |
| Output Power | 50.4W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 165g |
| Width | 50mm |