The LFA50F-24-SN is a 24V AC/DC power supply with an output current of 2.1A and an output power of 50.4W. It has a high efficiency of 83% and a high isolation voltage of 3kV. The power supply is available in a module package and is RoHS compliant. It operates within a temperature range of -10°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-24-SN technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Depth | 36mm |
| Efficiency | 83% |
| Height | 36mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 162mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.1A |
| Output Power | 50.4W |
| Output Voltage | 24V |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 165g |
| Width | 60mm |