Cosel LFA50F-36-SN technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 1.4A |
| Depth | 36mm |
| Efficiency | 83.4% |
| Height | 36mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 162mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.4A |
| Output Power | 50.4W |
| Output Voltage | 36V |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Weight | 165g |
| Width | 60mm |