The LFA50F-48 is a 48V AC/DC power supply with an output current of 1.1A and an efficiency of 82.5%. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -10°C. The supply is designed for panel mounting and has a width of 50mm, a length of 132mm, and a depth of 23mm. It is available in a bulk packaging with 50 units per package and is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-48 technical specifications.
| Current - Output 1 | 1.1A |
| Depth | 23mm |
| Efficiency | 82.5% |
| Height | 23mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 132mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | Panel |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.1A |
| Output Power | 52.8W |
| Output Voltage | 48V |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Weight | 165g |
| Width | 50mm |