The LFA50F-48-J1 is a 48V DC-DC converter module with an output current of 1.1A and an output power of 52.8W. It has a package quantity of 50 and is compliant with RoHS standards. The module has a high isolation voltage of 3kV and is lead free. It measures 132mm in length, 50mm in width, and 23mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-48-J1 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 1.1A |
| Height | 23mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 132mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 52.8W |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 50mm |