The Cosel LFA50F-48-SN is a 48V AC/DC power supply module with an output current of 1.1A and an efficiency of 82.5%. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -10°C. The module is RoHS compliant and has a lead-free construction. It measures 162mm in length, 60mm in width, and 36mm in height, with a weight of 165g.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-48-SN technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 1.1A |
| Depth | 36mm |
| Efficiency | 82.5% |
| Height | 36mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 162mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.1A |
| Output Power | 52.8W |
| Output Voltage | 48V |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Weight | 165g |
| Width | 60mm |