The Cosel LFA50F-5-CJ1 is a single-output, regulated AC/DC power supply with an output voltage of 5V and a maximum output current of 10A. It features an open frame style and a maximum output power of 50W. The supply has a minimum operating temperature of -10°C and a maximum operating temperature of 70°C. It also meets a minimum isolation voltage of 3000VAC and has a line regulation of 20mV and a load regulation of 40mV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-5-CJ1 technical specifications.
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5V |
| Maximum Output Current | 10A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 50W |
| Efficiency | 79(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 20mV |
| Input Connector Type | JST RCY Male |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 40mV |
| Maximum Input Current | 0.67(Typ)A |
| Ripple & Noise | 160mV(Max) |