The Cosel LFA50F-5-SJ1Y is a 50W DC-DC converter module with a single 5V output capable of delivering 10A of current. It features a high isolation voltage of 3kV and is compliant with RoHS regulations. The module measures 132mm in length, 50mm in width, and 23mm in height, and is packaged in quantities of 50. It is designed for general use in power supplies and is part of the LFA series from Cosel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-5-SJ1Y technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 10A |
| Height | 23mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 132mm |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 50W |
| Package Quantity | 50 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Width | 50mm |