The Cosel LFA50F-5-SN is a 5V 10A AC/DC power supply module with an output power of 50W and efficiency of 79%. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -10°C. The module is isolated with a voltage of 3kV and is RoHS compliant. It measures 162mm in length, 60mm in width, and 36mm in height, with a weight of 165g.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Cosel LFA50F-5-SN technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 10A |
| Depth | 36mm |
| Efficiency | 79% |
| Height | 36mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 162mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10A |
| Output Power | 50W |
| Output Voltage | 5V |
| Series | LFA |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Weight | 165g |
| Width | 60mm |